Piroscipőben - Jóban lenni a főnökünkkel? Lehetséges!


Nyitólap • Cikkek • Jóban lenni a főnökünkkel? Lehetséges!

Jóban lenni a főnökünkkel? Lehetséges!

2017-04-10 16:00

A főnökünkkel való jó kapcsolat elengedhetetlen az eredményes munkavégzéshez. Érdemes hallgatnunk a szakértőre, aki elárulja, mit tehetünk azért, hogy sikeres legyen az együttműködés.

Akár a vezetőségben történik változás, akár munkahelyet váltunk, fontos, hogy milyen kapcsolatot alakítunk ki felettesünkkel. A főnökünkkel való viszony ugyanis nagyban meghatározza, milyen légkörben dolgozunk, jelentősen befolyásolja eredményességünket, valamint szakmai előmenetelünkre is hatással van.

Bedő Márta, érzelmi intelligencia tréner szerint érdemes odafigyelnünk aktuális vezetőnk jelzéseire, ezek mutathatnak utat számunkra, hogyan kommunikáljunk, mit tegyünk, vagy épp mit ne a kölcsönös elégedettség érdekében. „Fontos, hogy ne bújjunk ki a bőrünkből, és csak olyan kompromisszumokat kössünk, amelyekkel még jól érezzük magunkat” – figyelmeztet a szakember.

A megoldó-kulcs

Az érzelmi intelligencia fontosságára a közelmúlt neuropszichológiai kutatási eredményei hívták fel a figyelmet. Több kutató egybehangzó véleménye szerint a sikeres élet záloga sokkal inkább az EQ-ban keresendő, mint a felhalmozott tudásanyag mennyiségében. Ahogy arról már korában is írtunk, önismeretünk a pályaválasztás és az álláskeresés során is nagy segítségünkre lehet.

Az érzelmi intelligencia ugyanis nem a „lélekápolásra” való hajlandóságot, hanem a mindennapokban elengedhetetlen készségeket takar, melynek fő területei az ön-tudatosság, az ön-menedzsment, az ön-motiváció, az empátia és az elköteleződés” – foglalja össze a tréner.

A Márta által is oktatott Enneagram az EQ fejlesztésének hatékony eszköze. Az Enneagram egy olyan karaktertipológia, amely szerint a velünk született, belső mozgatórugónk, életvezetési stratégiánk mentén három nagy csoportba vagyunk besorolhatók. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy egyformák lennénk, de a kommunikáció- és kapcsolatteremtés módjában illetve a belső motivációkban jelentős hasonlóságok mutatkoznak az egyes típusokon belül.

A fej-bázisú főnök

A fej karakterű főnökökre egyfajta távolságtartás jellemző, ők a munkára koncentrálnak, nem az emberre, és főleg nem a magánemberre.” – kezd bele a jellemzésbe Márta. „A legjobb, ha egy ilyen vezetővel nyíltan és egyenesen kommunikálunk, minden helyzetben. Privát gondjaink kihatását a munkánkra igyekezzünk tényszerűen megosztani vele, és ha kell, időt kérni tőle.

Az ilyen típusú felettesek ritkán dicsérnek. „Részükről a legnagyobb dicséret, ha hagynak bennünket dolgozni, mert az már egy visszajelzés arra, hogy jól végezzük a dolgunkat, vagyis megbíznak bennünk.” – teszi hozzá a szakember.  Munkánk során törekedjünk a hatékony problémamegoldásra, mert főnökünk is így áll a feladatokhoz, és ezt várja el. Ha bármiben bizonytalanok vagyunk, bátran kérdezzünk, de ne lepődjük meg az ő kérdésein sem.

A szív-bázisú főnök

Az ide tartozókat a személyes, őszinte figyelem élteti. Ha ezt felettesünk megkapja tőlünk, biztosan jól indulunk nála. A szív-típusok sokszor szélsőséges érzelmeket váltanak ki, és még a legkomolyabb főnök szerepben is a viszonyokkal operálnak. Pontosan ezen a síkon találhatjuk meg velük a kapcsolódási pontokat, vagyis bátran nyissunk feléjük.”– mutat rá a lényegre a szakember.

A szív-bázisú vezetők nagyon innovatívak, és lelkesítőek. Érdemes hinni az ötletük sikerében, mert így garantáltan jó lesz a kapcsolatunk velük. „Arra azonban készüljünk fel, hogy egy ilyen típusú főnök a feladatok nagy részét delegálja, vagyis számtalan kihívásra számíthatunk mellette, neki ugyanis végrehajtó támogatásra van szüksége nagy tervei kivitelezésében” – hívja fel a figyelmet Márta.

Ha a felettesünk ebbe a csoportba tartozik, készüljünk fel a váratlan helyzetekre, a folyamatos pörgésre, ami nagyfokú rugalmasságot igényel, akár a munkaidő tekintetében is. „Számítsunk rá, hogy, ha ilyen vezetővel dolgozunk együtt, a napokat felfokozott érzelmi állapot uralja majd, de ezt ne vegyük magunkra” – egészíti ki a fentieket a tréner.

Az ösztön-bázisú főnök

Az ő esetükben nem válik külön a magánember és a kolléga. Általában szükségük van arra, hogy hétköznapi vonatkozásokkal színesítsék a munkát, ha csak egy-két perc erejéig is – az ilyen csevegések egyértelműen a jó viszonyról árulkodnak, és sokszor társulnak valamilyen közös tevékenységgel: ebéddel vagy kávézással. Jó tudni, hogy ők ilyenkor fogékonyabbak még a szakmai kérdésekre is.” – összegzi Márta.

Az ide sorolható vezetők mindent gyakorlati oldalról közelítenek meg. „A teljesítményt aszerint értékelik, hogy mit csinálunk, vagyis ténylegesen a kezük alá kell dolgoznunk. Az ötletek, információk hidegen hagyják mindaddig, míg bele nem kezdünk a megvalósításba. A jó együttműködés titka, hogy lássák az erőfeszítésünket, igyekezetünket, amelyet értük teszünk”- hangsúlyozza a szakember.

Fogadjuk meg, és ültessük át a gyakorlatba a szakértő tanácsait. Ha azonban állandósul a feszültség főnökünkkel, érdemes elgondolkodnunk a váltáson.  Tartsuk szem előtt, hogy mindig van választásunk. Figyeljünk a legfrissebb álláslehetőségekre, kérjünk hírlevelet és Facebook értesítését. Ha tovább növelnénk esélyeinket, töltsük fel önéletrajzunkat ide, vagy használjuk a Mobilmunkát, ahol önéletrajz nélkül is pályázhatunk.

Eredeti megjelenés: Profession.hu

Címkék:




       


Grafika: ZuzuDesign